Merhaba Arkadaşlar,

Bu yazımda c# (C Sharp) programlama dilinde programın akışında bazı kontrolleri yaptığımız koşul ifadeleri olan if, else if ve switch case’den bahsedeceğim. Koşul ifadelerine basitçe bir örnek vermek gerekirse bir uygulamada (web, mobil, masaüstü, servis vb) kullanıcıdan aldığımız verilerin istediğimiz formatta mı değil mi bunun kontrolünü yapabildiğimiz kodlardır. Örneğin kullanıcının T.C. Kimlik numarasını aldığımızı düşünelim. Bu bilgi T.C. Kimlik no kurallarına uygun olup olmadığını if, else if koşullarını kullanarak doğruluğunu kontrol edebiliriz. İlerleyen kısımlarda bu kontrolün kodlarını da yazarak anlatmaya çalışacağım.

if koşulu

if koşuluyla birlikte karşılaştırma operatörlerini kullanarak bir değişkenin istediğimiz koşullarda olup olmadığını kontrol ederiz. Doğruluk durumuna göre de işlemlerimizi yaptırabiliriz.

Örneklerimi console uygulaması üzerinden anlatmaya devam edeceğim.

Kullanıcıdan bir değer girmesini isteyeceğiz. Bu değer sayısal ifade ise ekrana “Sayısal bir değer girdiniz” mesajı versin. Sayısal değilse de “Sayısal olmayan bir değer girdiniz” mesajı versin.

NOT: if koşulundan sonra süslü parantez {  } açılır ve kodlar içerisine yazılır. Eğer yazdığınız kod tek satırlıksa yani sadece bir tane ; kullanarak kodunu yazıyorsanız bu süslü parantezleri yazmanıza gerek yok.

else koşulu

if koşulu geçerli değilse çalışacak olan kod bloğudur. Bu kısmı yazmak zorunlu olmadığı için yazılmasa bile program çalışır. Yukarıdaki örnekte de görüldüğü gibi girilen değer sayısal ifade değilse else komutu devreye giriyor.

else if koşulu

Bu koşul if koşuluyla aynı mantıkta çalışıyor ancak else if koşulu if koşulunu geçerli değilse program else if koşulları varsa sırasıyla bunları da kontrol eder. Else if koşulları alt alta birden fazla şekilde yazılabilir. else if koşulu if ile else arasına yazılabilir. else if komutunu yazmak için if komutunun daha öncesinde belirtilmiş olması zorunludur ama else koşulu olmasa da programımız çalışır.

switch case koşulu

switch case koşulu da if bloğu gibi değişkenin belirli bir değere eşit olması durumunda çalışacak kod bloğudur.

if koşulundan farklı olarak if koşulunda birden fazla karşılaştırma yapılabiliyor. Örneğin if koşulunda girilen sayı x ten büyük y den küçük ise şu kod çalışsın diyebiliyorken switch case bloğunda ise sadece x eşittir şu değermi şeklinde sorgulama yapabiliyoruz.

Switch case kullanımı

C# (C Sharp) T.C. Kimlik No Kontrolü ve Doğrulaması Kodu

T.C kimlik numarasının belirli kurallar bulunmaktadır. Eğer bu kurallardan bir tanesine bile uymuyorsa geçersizdir diyebiliriz. Bu kurallar şu şekildedir;

  • 11 hanelidir.
  • Her hanesi rakamsal değer içerir.
  • İlk hane 0 olamaz.
  • 1. 3. 5. 7. ve 9. hanelerin toplamının 7 katından, 2. 4. 6. ve 8. hanelerin toplamı çıkartıldığında, elde edilen sonucun 10’a bölümünden kalan, yani Mod10’u bize 10. haneyi verir.
  • 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. ve 10. hanelerin toplamından elde edilen sonucun 10’a bölümünden kalan, yani Mod10’u bize 11. haneyi verir.

Kodları çalıştırıp T.C. Kimlik numarasını girerek kodun doğruluğunu test edebilirsiniz.

Bu yazımda if else, else if ve switch case koşullarından bahsetmeye çalıştım.

Hoşçakalın.